Hirdetés:

Kijelenthetjük, hogy az e-Jumpy kipróbálásával az International Van of the Year 2021-es győzteseinek összes változatához volt már szerencsénk hazai körülmények között is. Nagy újdonságokra nem számítottunk, néhány részlet viszont így is meglepő volt.

Először Opel emblémával és télen járt nálunk családtag, akkor 28,7 kilowattóra/100 kilométer átlagfogyasztást mértünk a ciklusunkon. A Vivaro-e a 75 kilowattórás akkumulátorpakkot cipelte, nem úgy mint e-Expert névre keresztelt Peugeot öccse, aki a kisebb, ötvenes egységet kapta. Ő már tavasszal volt itt, ezzel és kisebb tömegével magyaráztuk a kedvezőbb fogyasztási értékeket (20,9 kWh/100 km) akkor. Most, utolsóként a másik francia testvér érkezett hozzánk. Nem is akárhogy, hiszen alaposan „kigyúrta” magát, legalábbis ami a raktér méretét illeti.

Ebből a szögből semmi különös látnivaló nincs, innen még a doboz is harmonikus

(Nem) francia esztétika

Haszonjárművek esetében ritkán beszélünk esztétikumról, de itt kénytelenek vagyunk megállni egy szóra. A felépítmény ugyanis meglehetősen furán takarta a hátsó tengelyt. Az embernek már üresen is az az érzése volt, hogy az első nagyobb úthibánál beleér a burkolat a gumiabroncsba. Valahol valaki valamit elmérhetett, ugyanis a hátsó tengely nem a dobozos felépítmény kerékjáratának közepéhez esett. Ettől lett vizuálisan esetlen szegény. Ennek ellenére arról sikerült megbizonyosodni, hogy ez csupán esztétikai probléma, hiszen közel 500 kiló teherrel is pontosan ugyanúgy állt és viselkedett az autó. A fülkében és annak közvetlen környezetében is tetten érhető, hogy ez bizony nem egy gyári felépítmény. A belső kárpitok elvágása esetlegesre sikeredett, a csavarfejek pedig furán világlanak fejmagasságban. Kint már csak a szilikonos tömítőanyag szúr szemet azonnal, hiszen eldolgozása finoman szólva sem szép, ráadásul a fehér anyagot gyorsan fogja a kosz és a kézi mosó sem sokat segít neki a hosszan tartó tisztaságban és hosszú élettartamban.

Kiábrándító részletek

Olyan, érdekes…

Kortól és nemtől függetlenül ismerjük ezt a pontot egy adott beszélgetésben. Mindegy, hogy nő a nővel, vagy férfi a férfival beszélget. Innentől mindketten tudják, hogy a másik nem tartja szépnek a diskurzus kapcsán a harmadik felet. Ettől azonban még az lehet szakmailag kiváló, vagy akár kedvére való más szempontból. Egy picit ilyen érzések kavarognak bennem az e-Jumpy kapcsán is. Egyrészt értem és bizonyos szempontok szerint érzem is, hogy miért piacvezető. Az elektromos kishaszonjárművek terén megvan minden műszaki paramétere ahhoz, hogy tökéletes alternatíva legyen, főleg ezzel a dobozzal. Akadnak viszont bosszantó hibái. Az első és legfontosabb a két visszapillantó tükör. Már a korábbi testvéreken is feltűnt, hogy nem túl nagyok, ráadásul kinyúlásuk is éppen elegendő. Vagyis csak volt a gyári kiviteleken, itt a doboz miatt ugyanis borzalmas a hátsó traktus átláthatósága. Persze mondhatja azt bárki, hogy miért akarod tudni, mi van mögötted, de a teszthét végére szinte rettegtem a motorosoktól sávváltáskor. A tolatási manőverekről pedig inkább ne is beszéljünk, én ezt a járművet nem specifikálnám tolatássegítő rendszer vagy kamera nélkül.

Ezért a képért megküzdöttünk a fotós kollégával, de megérte. Jól látszik, mennyire nem elég a tükör, a látható autó és közöttünk itt két autó és egy motoros volt még!

A kabin belsejében ugyanazok az anyagok fogadnak, mint a másik két testvérben: fő szempont a tartósság lehetett. Ami különbözik az a két ülés, itt ugyanis két teljesen külön „fotelt” kapunk. A félig műbőr ülőalkalmatosságok szövetborítású része majdnem olyan izzasztó, mint maga a műbőr rész. Ráadásul, ahogy az a műszaki táblázatból is látszik, a jobboldali sokkal kisebb, mint a vezető munkahelye. A kánikulában ugyan nem releváns, de fontos, hogy nincs ülésfűtés, télen ez még hiányozhat. Van viszont takarékos üzemmód, ami a korábbi feltételezésekkel szemben hagyja működni a klímát, csupán a teljesítményét csökkenti le, amikor a helyzet úgy kívánja.

Az ízlések és a pofonok után jöjjön a munka

Ahogy utaltunk már rá, kipróbáltuk rakottan is. Persze, csak miután bejutottunk a raktérbe: a felépítmény zárjai ugyanis meglehetősen újak voltak, így sokszor két kézzel kellett nyitni és zárni az ajtókat – majd bejáratják a dolgos munkáskezek. Az ajtóknak nincsenek határolói, vagyis kizárólag végállásban rögzíthetők – már ha nem olyan szűk helyen pakolunk, hogy ne lehessen az oldalfalak mellé visszahajtani a méretes lapokat.

Kitárt ajtókkal – ha akarjuk, sem tudjuk rögzíteni az oldalsót

Menet közben villanyautóhoz mérten nagy bent a zaj. Ez természetesen nem a motorból vagy a hajtáslánc egyéb elemeiből fakad. Egészen egyszerűen a nagy méretű doboz minden, a kerekek irányából érkező hangot felerősít – főleg üresen. Érdekes, hogy a szélzaj nem volt feltűnően erős, még autópálya-tempónál sem, pedig arra jobban számítottam, mint a raktér felől érkező dübörgésre. Egyébként ezzel együtt a fogyasztás is ingerküszöb alatt maradt, sőt az üresen mért 25 kilowattóra/100 kilométer érték kimondottan jó a Rolling Tons ciklusán ezzel a testtel. Hatékonysága persze inkább a városi és elővárosi szakaszokon domborodott ki, autópályás tempónál 40 és 50 közötti értékeket mutatott a pillanatnyi fogyasztásmérő. Ha a ciklus során mért értékkel számolunk, akkor közel 300 kilométert tud egyetlen feltöltéssel, de a megtehető kilométerek száma olyan hektikusan esik a fedélzeti egység kijelzőjén, hogy ahhoz képest a forint árfolyama is konzekvensnek nevezhető. Néha egyáltalán nem csökken, aztán pedig hirtelen elveszik tizenegynéhány kilométer.

A belső kialakítása pont olyan, mint a testvéreké

A töltéssel viszont nincs nagy gond. Váltakozó áramű oszlopról – ez a példány különösen – jól táplálkozik, óránként 11 kilowatt befogadásra képes. Az egyenáramű töltőt nem próbáltuk, de elvileg 101 kilowatt teljesítményig nem az autó a szűk keresztmetszet. Ami viszont kritikán aluli, az a gyári EVESE (otthoni töltő), ami egyetlen fázis mellett 8 (!) amperes áramerősséget produkál. Ezzel írd és mondd hat kilométert (1,8 kilowatt) nyerünk óránként, ami a legtöbb esetben kevés lehet a másnapi túléléshez. Csak kíváncsiságból kipróbáltuk egy másik autó egységével, ami 12 amper leadására is képes. Ezzel már óránként 14-re ugrott a betáplált kilométerek száma, a töltési idő pedig 9 órával csökkent ugyanott ugyanakkor. Ilyen otthoni töltőt nem lenne szabad adni, főleg nem egy munkaeszközhöz, ahol ezen a néhány órán is sok múlhat a következő munkanapon. Amellett hogy nem jó, cserébe nagy és nehéz, az egyetlen előnye, hogy hosszú vezetéket tudhat magáénak.

A gyári EVESE töltő botrányosan lassú

Akkor most ez rossz?

Egyáltalán nem. Kényelmes be és kiszállni, ha nincs izzasztóan meleg, még ülni sem rossz benne –legalábbis a vezetőülésben. Akad hely a papíroknak, a telefonnak, még a vizespalackoknak is. Igaz, utóbbi kettő kapcsán nem szabad túl erőteljesen gyorsítani, mert szó szerint kibuknak a helyükről. A díjnyertes alapok igazi városi kisáruszállítót feltételeznek. Olyannyira, hogy megkockáztatom, a LEVC után ez tűnt eddig a legfordulékonyabbnak és kezelhetőbbnek városi környezetben. Raktere majd nyolc köbméter, cipelhet 750 kilót, sőt ugyanennyit vontathat is, nem is rossz vele együtt dolgozni. Mit is szoktak erre mondani? Olyan, érdekes…

Technikai adatok
Hajtáslánc, felépítés
Állandó mágneses szinkronmotor, elöl, keresztben beépítve, elsőkerék-hajtás, egyfokozatú lassítóáttétel.
Legnagyobb teljesítmény (kW/1/min):100/3673–10 000
Legnagyobb nyomaték (Nm/1/min):260/300–3673
Akkumulátorok névleges kapacitása (kWh):75
Fedélzeti töltő teljesítménye/maximális gyorstöltés (kW):11/100
Töltési idő fali dobozról, 0–100%/gyorstöltővel, 0–80% (h):7/0,5
Önhordó padlólemezes alváz, háromajtós dobozfelépítménnyel, kétszemélyes fülke, raktér jobb oldali ajtóval és kétszárnyas hátsó ajtóval
Regeneratív fékrendszer. Kétkörös, hidraulikus fékrendszer, rásegítéssel, elektronikus menetstabilizáló blokkolásgátlóval, elektronikus fékerő-elosztóval, vészfékrásegítővel; elöl belső szellőzésű tárcsafék, hátul belső szellőzésű tárcsafék
Kormánymű:fogasléces, elektromos rásegítéssel
Futómű elöl:MacPherson, csavarrugó, hidraulikus lengéscsillapító, keresztstabilizátor
Futómű hátul:csatolt hosszlengőkaros, csavarrugó, hidraulikus lengéscsillapító, keresztstabilizátor
Gumiabroncsok gyártmánya és mérete:Michelin Agilis 3 215/65 R 16 C
Méretek, tömegek
Hosszúság/szélesség(tükrökkel)/magasság (mm):5039/1960(2204)/2455
Tengelytáv (mm):3275
Nyomtáv elöl/hátul (mm):1637/1600
Fordulókör átmérője (m):12,4
Saját tömeg (kg):2350
Hasznos teherbírás (kg):750
Megengedett össztömeg (kg):3100
Megengedett tengelyterhelés elöl/hátul (kg):1500/1800
Vontatható pótkocsi tömege fékkel/fék nélkül (kg):1000/750
——–
Raktér hosszúsága (mm):2285
Raktér szélessége (mm):1885
Kerékdobok közötti távolság (mm):1210
Raktér magassága (mm):1800
Raktér térfogata (m3):7,7
Rakodóperem magassága (mm):600
Hátsó ajtónyílás szélessége/magassága (mm):1800/1750
Oldalsó ajtónyílás szélessége/magassága (mm):870/1670
———
Fülke szélessége könyökmagasságban (mm):1700
Fülke hosszúsága (mm):1030
Fülkepadló magassága a talajtól (mm):550
Vezetőülés magassága a talajtól/padlótól (mm):930–940/390–400
Vezetőülés lapjának hosszúsága/szélessége (mm):490/400
Vezetőülés támlájának magassága/szélessége (mm):665/340
Vezetőülés állítási úthossza (mm):225
Utasülés lapjának hosszúsága/szélessége (mm):470/400
Utasülés támlájának magassága/szélessége (mm):610/370
Fejtér (mm):840–940
Lábtér (mm):800–970
Kormánykerék átmérője (mm):375
Kormánykerék állíthatósága tengelyirányban/arra merőlegesen (mm):30/40
Kormányfordulatok száma végállástól végállásig:3,7
Kormánykerék távolsága a váltógombtól (mm):300
Menetteljesítmények, költségek
Legnagyobb sebesség (km/h):130
Hatótávolság WLTP-szabvány szerint (km):330
A felépítményezetlen jármű fogyasztása WLTP-szabvány szerint, kombinált (kWh/100 km):23-23,8
Ciklusfogyasztás (kWh/100 km):25
A megengedett sebességhatárokat betartva fele részben lakott területen és fele részben lakott területen kívül, terhelés nélkül.
Mérési körülmények: 1 személy, 34 Celsius-fok, száraz úttest, enyhe szél, normál forgalom, bekapcsolt légkondicionáló, aktivált takarékos menetmód.
——–
A modell nettó alapára (Ft, áfa nélkül):14 075 000
A felépítményezett tesztautó nettó ára (Ft, áfa nélkül):18 395 500
Garancia:2 év általános gyártói garancia, 8 év vagy 160 000 km az akkumulátorcsomagra
Országos szervizhálózat tagjainak száma:28