Hirdetés:

Önvezető teherautók az autópályákon? Bizony, a jövő már itt kopogtat az ajtón, tizenegy cég és szervezet fogott össze az ATLAS-L4 önvezető rendszer megalkotására.

Nélkülözhetetlenek a teherautók az áruszállításhoz, évről évre egyre nagyobb az igény a távolról beszerezhető árucikkek iránt, a sofőrhiány pedig lassítja a növekedést. Emellett csak Németországban a forgalmi torlódások évente több milliárd euró gazdasági kárt okoznak. Arról nem is beszélve, hogy az utakon történt balesetek mintegy 90 százaléka emberi mulasztás eredménye. Kihívások tehát bőséggel állnak a szállítási iparág előtt.

Éppen ezért is sok-sok éve dolgoznak már a teherautó-gyártók azon, hogy a jövőben az önvezető teherautók teljesen önállóan végezhessék a fuvarfeladataikat. Eddig főként speciális alkalmazásokban vetették be az automatizáció vívmányait, ahol viszonylag zárt területen mozogtak és dolgoztak. Például kikötőkben, bányákban, mezőgazdasági területeken. Ám a fejlesztéseknek köszönhetően haladunk előre, a nyitottabb területek felé, így a következő lépcsőfok az autópályák meghódítása.

A MAN Truck & Bus az ANITA elnevezésű önvezető projektje után csatlakozott ehhez a fúzióhoz is, ők adják a programhoz a TGX nyerges vontatót. A müncheni gyártó felelőssége a rendszerintegráció és az adatátviteli háttér biztosítása. A Bosch a kormányrendszert fejleszti, a Knorr-Bremse a redundáns fékrendszert szállítja, a Leoni pedig a fedélzeti hálózat és az elektromos hálózat megbízhatóságáról gondoskodik. A Fernride hatásköre a távfelügyelet és a távoli vezérlés témáihoz kapcsolódó megoldások. A BTC Embedded Systems dolgozza ki a szituációkon alapuló és szimulált teszteket a jármű jóváhagyásához. A Fraunhofer-Gesellschaft biztonsági kockázatok elemzésével segíti a kezdeményezést. A Müncheni Műszaki Egyetem és a Braunschweigi Műszaki Egyetem tudományos támogatást nyújt a projekthez, a TÜV SÜD és az Autobahn GmbH pedig a gyakorlati megvalósíthatóság és a jóváhagyási folyamat terén járul hozzá a projekthez.

Robog az MAN TGX, viszont a kormánykerék az ATLAS-L4 „kezében” van, a tehergépjármű-vezető csak felügyel

Azt a célt tűzték ki, hogy az ATLAS-L4 projektben az évtized közepére megvalósuljon a névben takart jelentés: négyes szintű automatizált szállítás a logisztikai központok között az autópályákon. A német Szövetségi Gazdasági és Éghajlatvédelmi Minisztérium által finanszírozott projekt már kifejezetten az önvezetésről szóló, 2021-ben elfogadott jogszabály által megnyílt lehetőségeket célozza meg. Az L4, azaz négyes szintű önvezető rendszer esetében már teljesen a gép vezet, viszont csak meghatározott körülmények és feltételek teljesülése esetén, például előre meghatározott útvonalakon.

Ha szolgálatba állnak majd, várhatóan javíthatják a közúti biztonságot, csökkenthetik a torlódásokat előre tervezéssel és optimalizálhatják az üzemidőt. Ráadásul az önvezető teherautók egyenletesebben haladnak, így hatékonyabbak és ezáltal kíméletesek a környezettel szemben. A teljes ellátási láncon belüli automatizált folyamatok – például a telephelyeken, az átrakodási pontokon vagy a logisztikai központok között – tehermentesítik a tehergépjármű-vezetőket. Így segíthetnek abban, hogy a hivatás vonzóbb karrierlehetőséget jelentsen. Ez jó a szakmának, jó a társadalomnak, jó a vállalatoknak, és nem utolsósorban jó a környezetnek is – többszörösen előnyös helyzet.