Hirdetés:

Ezernyolcszázkilencvenkilencet írunk, a helyi fuvarozást lovakkal, a távolságit pedig vasúton vagy hajóval végzik. A cannstatti Daimler-Motoren-Gesellschaft pedig máris patikába szalajtotta az univerzum legelső teherautójának harmadik változatát!

Természetesen nem Kalmopyrinért indult az apotékába, hanem benzinért. Ugyanis abban az időben kizárólag gyógyszertárakban lehetett szikrára lobbanó tüzelőanyagot vételezni. Kúthálózatokra igazán nem mutatkozott nagy igény, hiszen a legelső, háromkerekű Benz Patent-Motorwagen is alig 13 esztendeje rémisztgette a gyenge idegzetű úrhölgyeket, valamint lovakat. Az innovatív Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG) mégis ontotta magából a legújabb fejlesztésű, belső égésű erőforrással felvértezett haszonjárműveket.

A Stasi fogságában

Persze nem öncélúan, hiszen az 1896-ban bemutatott haszonjárművük harmadik változatának eme szívmelengető példánya 1899. március 11-én a Stuttgarti Vízművekhez került. Ott szolgált hősiesen 24 esztendőn át, amíg gazdái 1923-ban le nem cserélték egy modernebb teherautóra, „őt” pedig visszaadták a gyártónak. Ez lehetett a történelem egyik legelső haszonjármű-beszámítása, habár nincsenek birtokunkban erre vonatkozó dokumentumok. Az viszont immár történelmi tény, hogy a Daimler Kardan-Lastwagen már akkor bekerült a DMG múzeumi állományába. Itt két évtizedig békésen porosodhatott a kis kardános, mielőtt tovább folytatódott a kalandos élete. Az 1944-es bombázások miatt Drezdába menekítették, ahol egy csekély, 45 esztendős kényszerpihenő következett. Ugyanis az addigra Daimler-Benz AG néven alkotó gyártó kitartó próbálkozásai ellenére sem adták vissza nekik a keletnémetek az autógyártás eme korai ikonját. Ám 1989-ben leomlott a berlini fal és Németország újraegyesült – így is csak közel két év tárgyalást követően, 15 historikus társával együtt sikerült hazagurítani az addigra közel százesztendős aggastyánt.

Korabeli korszerűség

Mai szemmel nézve a Daimler Kardan-Lastwagen olyan, mint egy kocsirúd nélküli lovaskocsi. Közelebbről szemügyre véve már látható, hogy ettől az alkatrészétől nem a budai vár felé mutogató Toldi Miklós fosztotta meg. Ugyanis a mozgáshoz nincs zabot csámcsogó lóerőre szüksége! Sőt, első kettő felmenőjével ellentétben hősünk már nem tudta ledobni láncait sem. Ugyanis a benzinmotorja nem lánchajtásos, hanem egy kardántengelyen keresztül hajtja a hátsó tengely abroncsos fakerekeit. Nem is akárhogyan, hiszen a külső bolygóműves, fogaskerekes hajtást a mai kerékagy-áttételes tengelyek elődjének tekinthetjük. Immár az apró belső égésű erőforrás sem a farban, esetleg az alvázon, a sofőr lócája alatt talált munkahelyet, hanem ott, ahol lényegében ma is, az első tengely fölött, a teherautó orrában. A vízszintes fakormányba kapaszkodó járművezető pereccel, fehér kolbásszal és serrel hizlalt erejét sem lánc, hanem egy kormánymű továbbította az első kerekek felé. A Daimler Kardan-Lastwagen felhalmozódott mozgási energiáját pedig – nagyapáink abroncsfékes kerékpárjaihoz hasonlatosan – a hátsó kerekek acél futófelületére préselődő fabetétekkel oldották meg. Elődeitől átvette a korábban már bevált, Wilhelm Maybach tervezte hatékony, csövecskés légcsatornákkal felvértezett hűtőrendszert, valamint az erőforrást is. Nem is egyetlen változatot kínáltak, hiszen a Daimler-Motoren-Gesellschaft büszkén hirdette a korabeli prospektusaiban, hogy leendő ügyfeleik két- és négyhengeres, immár elektromos gyújtással ellátott, négy, hat, nyolc, tíz, valamint 12 lóerős benzinmotorok és 1,55, 2,5, 3,75, valamint öttonnás terhelhetőség közül választhatják ki a számukra legmegfelelőbbet. Egyszerűen letaglózó az a professzionalizmus, ahogy a Mercedes-Benz és a Daimler Truck felmenői 125 esztendővel ezelőtt, gyakorlatilag a semmiből életre hívták az akkori igényeket messzemenőkig teljesítő haszonjármű-kínálatukat. Megemelem a kalapom: Hut ab!

Ikarus 350.02: Légiforgalmi utaskísérő
Történelem

Ikarus 350.02: Légiforgalmi utaskísérő

Nemzeti buszgyártónk és nemzeti légitársaságunk neve, látványa sokak szívét megdobogtatja. Ebben a gördülő csodában egymásra talált az Ikarus és a Malév, és szerencsére így azok is megtapasztalhatják ezt, akik annak idején lemaradtak erről az élményről.

Rába S22.217-6.2-003: Vasorrú Rába
Történelem

Rába S22.217-6.2-003: Vasorrú Rába

Ha csak annyit hallottunk volna róla, hogy vasorrú és bogi, rögtön arra asszociálhatnánk, hogy mai kisfilmünk főszereplője Boglárka, a kerékerdei illetőségű, seprűnyélen táncoló boszorkány. Erről szó sincs, hiszen továbbra is haszonjárművekről mesélünk!