Á, csak egy szaltó! Falon felfutva visszapördülés, az nem nagy szám! Öttonnás monster truckkal sem?!
Hirdetés:

Múlt hétvégén a Monster Jam versenysorozat történelmében először sikeresen landolt egy előre szaltó után egy versenyző! Ha a parkour, a snowboard vagy a műugrás lenne hírünk és magazinunk témája, akkor ez nem jelentene ekkora szenzációt. Ám egy körülbelül öt tonna tömegű szörnyeteggel mindez már azonnal a történelemkönyvekbe kívánkozik! Érdemes végignézni Lee O’Donnell és a Mad Scientist nagyjából kétperces szabad stílusú mutatványát. Az első részében ugyanis remek ízelítőt kapunk egy monster truck képességeiből, laza bemelegítésként megfigyelhetjük az összkerék-kormányzást, az ötven centimétert is meghaladó rugóutakat. A második perctől pedig a címvédő megmutatja, mit is lehet kihozni egy ilyen masinából!

Ha újra összeszedtük az állunkat a padlóról, akkor ismerjük is egy meg egy kicsit jobban a hazánkban főként csak távolról csodált műfajt. Remek alany erre ez a gép, hiszen a VP Racing Mad Scientist csapat monster truckja a fenti mutatvánnyal a tavalyi év után idén is elhódította az első helyet a Monster Jam döntőjén a szabad stílusú számban. A versenygép a VP Racing Fuels alapítója után kapta a Mad Scientist becenevet, és az adatait elnézve valóban egy őrült tudós álmodta meg: Az 540 köbhüvelyk, azaz 8849 köbcentiméter összlökettérfogatú, kompresszoros V8-as Otto-motorja 1500 lóerőt teljesít. A kétfokozatú váltó jóvoltából pedig akár 110 kilométer/óra sebességgel is száguldhat. Egy jól kifejlett monster truck amúgy körülbelül hat méter hosszú, valamint nagyjából 3,5 méter széles és magas. Ez alapján talán kicsit jobban el tudjuk helyezni a látottakat a valóságban, ilyen lazán ugráló óriást ugyanis nem sokat látunk.

A Monster Jam egy több mint két évtizedes hagyománnyal rendelkező utazó showműsor. Az észak-amerikai és európai turné végén tavasszal az évad megkoronázása a Monster Jam World Finals, amelyet Las Vegasban rendeznek. E szakágban két kategóriában mérkőznek meg az indulók: A versenyen egyszerre két járművet indítanak, itt a kijelölt pálya lehető leggyorsabb teljesítése a cél, és egyenes kieséses a továbbjutás rendszere. A szabad stílusú számban pedig a minél látványosabb mutatványok jelentik a kihívást – ezt az idei döntőn például már közvetlenül a nézők pontozták!
Ez utóbbi figyelmesség is mutatja, hogy igazi amerikai sportesemény ez! A nézők lemehetnek a járművek közé a szervizparkba, a versenyzők pedig bőkezűen osztogatják az aláírásokat a rajongóknak. És természetesen a látvány, a show mindig maximális fordulatszámmal pörög: roncstelepekről kölcsönzött járművek tömkelegét tapossák össze, évente körülbelül 3000 járművet zúznak össze a monstrumok. Csodálkozunk ezek után, hogy bő 4–5 millió néző látogatja az eseményeket minden szezonban?! Lehet, hogy aláírásgyűjtést kéne szervezni, hogy ilyen sporteseményt rendezzenek nálunk…

Előző cikkVadóc pickup
Következő cikkKettő az egyben
A járművek iránti vonzalmam kezdete az első szavaim előttre datálódik, krónikussága és mélysége leírhatatlan. Az elmúlt évtizedek alatt azonban radikalizálódtam: lelkesedésem a maximálisan funkcionális haszonjárművek és a teljesen érzelmi alapú kétkerekűek felé tolódott el.