Hirdetés:

Bemutatta legelső, kizárólag elektromos hajtással elérhető teherautóját a Volvo Trucks. A nehézkategóriás Volvo FM Low Entry elsősorban városi környezetben tudja megcsillogtatni a képességeit. Még London belvárosába is behajthat majd, ha befér.

Kis lépés az embernek, hatalmas ugrás a Volvo Trucks mérnökeinek. Mindkettő igaz, de más okból. Ugyanis a Volvo FM Low Entry alacsonybelépésű fülkéjébe a legrövidebb lábú, haspók sofőrök is könnyedén beröppennek. Viszont a Volvo Trucks nagy lépést tett előre azzal, hogy első alkalommal elszakadt a belső égésű erőforrások nyújtotta biztonságtól és belevetette magát az elektronok világába. Valójában nem kockáztattak sokat, hiszen 2019-ben a legelsők között kezdtek a villamosítási tervbe. Otthon vannak a témában, a Volvo FM Low Entry immár a nyolcadik elektromos típusuk.

Ötcsillagos!

No, nem a töréstesztje, hanem a londoni közvetlen rálátási szabvány (Direct Vision Standard, DVS) szerinti besorolása. Ez amiatt jelentős, mivel 2024. október 28-tól kizárólag olyan 12 tonnánál nehezebb teherautók hajthatnak Nagy-London területére, amelyek minimum három csillagot teljesítenek. Habár szokásos kukásautóként is megállja a helyét, mégis hiba volna beskatulyázni ebbe a szerepkörbe. A Volvo FM Low Entry sokkal többre képes ennél! Úgy alakították ki, hogy az áruterítést éppolyan profizmussal lássa el, mint az építőipar kiszolgálását.

Következzen néhány paraméter, hogy ez mennyire nem a marketingosztály délutáni matinéra összeállított fabulája! A Volvo LM Low Entry össztömege, kivitel függvényében 19-től 32 tonnáig terjedhet. A tengelytáv 3900 és 6000 milliméter között változhat. A kettő, három, illetve négytengelyes változatai 4×2, 6×2, 6×4, 8×2, illetve 8×4 hajtásképlettel és szóló, tandem, valamint tridem tengelyelrendezéssel ikszelhetők be a konfigurátorban. A 330 kilowattos állandó teljesítményű villanymotor gránitból faragott szoborként képez egységet a 12 fokozatú automatizált sebességváltóval. Egyelőre egyetlen, négy akkumulátorcsomagból álló 360 kilowattórás energiatárolóval táplálják a villanylovakat. A hatótávolság elérheti a kétszáz kilométert, váltakozó árammal 43, egyenáramú gyorstöltéssel pedig 250 kilowattos teljesítménnyel tempósan visszatölthetjük a mozgásunkhoz szükséges energiát. Az akciórádiusz elsőre nem tűnik túl combosnak ez alapján, azonban a valóban városi kommunális, disztribúciós és építőipari feladatokhoz elég lehet.

Tessék befáradni!

A genfi egyezmények értelmében a járművezetőt senki sem kényszerítheti arra, hogy munkaidőben is magával hurcolássza az anyósát. Ennek megfelelően a fülkében nulla, egy vagy három utasülés alakítható ki – ezek nem a kormányossal egy síkban, hanem hátratolva helyezkednek el. Ezért akkor sem befolyásolják a sofőr jó kilátásait, ha egy tolócsővel hadonászó, extrovertált harsonatriót szíjazunk az ülésekbe. Két fülkemagasság közül választhatnak a járművezetők és munkaadóik. Az egyikben (1575 milliméter) szó sem lehet Homo erectus, azaz felegyenesedett emberről. A másikban (1945 milliméter) viszont kinyújthatják magukat a sapiens nem kosárlabdázó példányai. Bármelyikben foglalnak helyet a járművezetők, minden esetben a Volvo Dinamikus Kormányzás támogatja a jármű könnyű és fürge manőverezését. Persze nem mindenhol lesznek ilyen szerencsések, hiszen az új FM Low Entry eleinte Europán kívül csak Törökországban és Dél-Koreában egészíti majd ki a Volvo Trucks elektromos haszonjármű-kínálatát.

Két légies lépéssel juthatunk fel a fülkébe, ahol a „nagy testvérekéhez” hasonlóan megújult műszerfal vár. A hatékony munkamegosztás jegyében akár három kollégát magával vihet a vezető

Scania 45 R A4x2NA teszt: Kiváltható a V8?
Teszt

Scania 45 R A4x2NA teszt: Kiváltható a V8?

Csodás hangú csúcsdízel helyett konnektorhoz láncolt villany-teherautó?! Úgy vélem, itt az ideje, hogy kicsit körbejárjuk, mit jelent az elektromos átállás, és milyen műszaki megoldásokat kínál erre a svéd prémiummárka.

Bluebus 6m IT3 teszt: Francia cukiság a spanyol fővárosban
Teszt

Bluebus 6m IT3 teszt: Francia cukiság a spanyol fővárosban

Színe és neve is kék, lelke pedig tiszta fehér, mert minden porcikájából sugározza, hogy személyszállításra született. Sajnos a francia trikolórt teljessé teszi a messziről jól láthatóan lengetett vörös zászlóval. Ilyen a francia életérzés piciben?

Használt Renault Trucks haszongépjárművek: Egy kamion két élete
Háttér

Használt Renault Trucks haszongépjárművek: Egy kamion két élete

Tudtátok, hogy a Renault Trucks használtgépjármű-értékesítési elvei példaértékűek? A felelős nyersanyag-gazdálkodás jegyében mindent megtesznek, hogy teherautóik minél tovább használatban maradjanak – most pedig egy akcióval is támogatják ezt!

Megmutatjuk, milyen egy járműgyár
Háttér

Megmutatjuk, milyen egy járműgyár

Láttad már, hogy készülnek a járművek? Van öt perced? Ha az első kérdésre nem, a másodikra viszont igen a válaszod, akkor most figyelj! A KIA szlovákiai gyára szupertitkos, nem készülhet benne, sem fotó, sem videó. Mi viszont szereztünk felvételeket!

Aveuro eSprinter teszt: Mennyit akar a szarka?
Teszt

Aveuro eSprinter teszt: Mennyit akar a szarka?

Rendkívül igényes részletek és a Mercedes-Benz kiváló hajtáslánca állnak szemben a befejezetlen és átgondolatlan megoldásokkal. Az Aveuro városi mindenese egyszerre iskolabusz, igényes reptéri transzfer és mozgáskorlátozottakat szállító kistérségi segéd.

IAA Transportation 2024, 2. rész.: Így épülnek a holnap haszonjárművei
Technika

IAA Transportation 2024, 2. rész.: Így épülnek a holnap haszonjárművei

Gyere velünk egy gyors standbejárásra, nézzük végig, milyen trendeket láttunk az IAA Transportation 2024 kiállításon. Elárulom előre, hogy a hagyományos dízelmotorok jócskán háttérbe szorultak, a helyükön a villamosítás és az üzemanyagcella állt. Hannoveri beszámolónk második részében a beszállítók kínálatán keresztül tekintjük át, merre tart az iparág.